Sport and Recreation Logo


Grade 1 Winners - commencing 1962

Judith Pitt, Wednesday, 10 July 2013
  PCAT TRIALS WINNERS - Grade 1  
  Associate   Member
  A.C. Pegg Plaque   A.C. Pegg Tiki
1962 Ann Paterson - Viscount (Tas)   Trewie Ellis - Pal (NW)
1963 Kay McGrath - Tubby (Tas)   Glen Stevens - Trixie (NE)
1964 Kay McGrath - Tubby (Tas)   Louise Affleck - Clansmen (Tas)
1965 Trewie Ellis - Fiesta (NW)   Elizabeth Beveridge - Pacific (Tas)
1966 Trewie Ellis- Fiesta (NW)   Elizabeth Beveridge - Pacific (Tas)
1967 Jocelyn Allbrook - Busca (Hunt)   1967 Jennifer Murton - Puzzle (H&D)
1968 Prue Jaeger - Jedda (Circ Head)   Leonie Jago - Toby Tyler (NW)
1969 Louise Affleck - Quiz (Tas)   Peta Sargison - Tullamore (Hunt)
1970 Peta Sargison - Tullamore (Hunt)   Leonie Jago - Toby Tyler (NW)
1971 Felicity Hawker - Shadrack (Hunt)   Leonie Jago - Toby Tyler (NW)
1972 Elizabeth Beveridge - Hadrian (Tas)   Wendy Graves - Hiawatha (Tas)
1973 Anna Walch - Yifia (Hunt)   Jane Osbourne - Bobs (Tas)
1974 Nick Paterson - Peter Pan  (Mer.Val)   Wendy Graves - Hiawatha (Tas)
1975 Nick Paterson - Peter Pan  (Mer.Val)   Bernadette Viney - Dandy (Tas)
1976 Nick Paterson - Peter Pan  (Mer.Val)   Judith Lusted - Pal (Hunt)
1977 Tim Williams - Shenah (Hunt)   Kathy Cooney - Hargendale Midas (NW)
1978 Nicole Brown - Mr Mike (Magra)   Seamus Marwood - Phoenix (Hunt)
1979 Jon Inglis - Oscar Wilde (Leven)   Seamus Marwood - Phoenix (Hunt)
1980 Lisa Waddle - Sirius (Mer.Val)   Jacquie Hodgson - Beckett (Hunt)
1981 Kathy Cooney - Hargendale Midas (NW)   Peta Kohl - Shashun (Hunt)
1982 John Hamilton - Acteon (NW)   Stewart Lester - Beaumont (NE)
1983 John Hamilton - Acteon (NW)   Penny Walch + Yifia (Hunt)
1984 Anne Jacklin - High & Mighty (Inglis)   Theresa Sherwood - Follys Gold (Tas)
1985 Bradley Barrett - Manachen Bagen (Penguin)   Karen Dangerfield - Fernando (Leven)
1986 Mary Cooney - Dublin  (NW)   Alison Scott - His Nibbs (H&D)
1987 Gregory Hoerning - Skyline Rock (L’ton)   Josephine Hogg - Plaidy (L’ton)
1988 Andrew Gibson - Against All Odds (Hunt)   Cindy Watkins - Glenleigh Destiny (Kent)
1989 Christopher Rowe - Trafalgar (Huon)   Nicola Drake - Valhalla Spirit (L’ton)
1990 Tara Bushby - Seadar (Tas)   Andrea Pearce - Phantasie (Tas)
1991 Anita Jackson - False Pretences (Mon)   Sarah Pitt - Bonn View Roger (Tas)
1992 Katie Boyes - Hot Toddy (Leven)   Sarah Hughes - Homevale Sinbad (L’ton)
1993 Kylie Hall - Brilador (NE)   Amanda Coulson - Snap Happy (L’ton)
1994 Sarah Hughes - Woodmount Panache (L’ton)   Yonah Lloyd - Rivendell Heritage (Huon)
1995 Sarah Pitt Bonn - View Roger (Tas)   Amanda Coulson - Jewel Fire (L’ton)
1996 Lydia Lawrence - Dutch Treat (Hunt)   Amanda Coulson - Jewel Fire (L’ton)
1997 Meredith Edwards - Special Effects (Mon)   Catherine Davies - Firelight (Mon)
1998 Catherine Davies - Queens Consort (Mon)   Alick Weber - Homevale Sinbad  (Hunt)
1999 Catherine Davies - Queens Consort (Mon)   Erin Pitt - Bonn View Roger (Tas)
2000 Erin Pitt Bonn - View Roger (Tas)   Ebonee Leary - Ally Varda (Leven)
2001 Catherine Davies - Queens Ransom (Mon)   Ebonee Leary - Ally Varda (Leven)
2002 Rebecca White - Spy Catcher (H&D)   Lucinda Lambert - Lethal Weapon  (Mer.Val)
2003 Lucinda Lambert - Lethal Weapon (Mer.Val)   James Heazlewood - Adloo Casey (Tas)
2004 James Heazlewood - Adloo Casey (Tas)   Kate Moore - Just a Gem (Mon)
2005 Lucinda Lambert - Lethal Weapon (Mer.Val   Kate Moore - Gordonstoun (Mon)
2006 Kate Moore – Gordonstoun (Mon)   Mikayla Hayward - Sirrah Park Vingara (L’ton)
2007 Carrie Hole - Pink Mist (Birra)   Stephanie Hendey - Jonty Rhodes (Lily)
2008 Lucinda Lambert - Lethal Contender (Mer.Val) Brittany Williams - The Candidate (Birra)
2009 Lucinda Lambert - Lethal Contender (Mer.Val) Olivia Whatley - Prince Brodi (Del)
2010 Anna Murton - Macca (Inglis)   Joshua Dales - Starday (Hunt)
2011 Carina Walton - Pinterryon (Del)   Meg Bishop - Princess Magnolia (Hunt)
2012 Laura Johnson - Copperfield Gold (Del)   Mykaela Briggs - The Investigator (H&D)
2013 Alice Hirst - Bandman (Tas)   Not awarded - no member took part